Od začiatku na tvojej strane
Na začiatku bola Hekima. Názov tejto organizácie odkazuje na swahilské slovo, ktoré znamená „múdrosť“ alebo „vedomosť“. Symbolizuje našu túžbu pomáhať mladým ľuďom robiť múdre a ohľaduplné rozhodnutia.
V roku 2021 sme začali s úprimným presvedčením, Slovensko má byť ako krajina na čo hrdé a že svet môže ťažiť z odborných znalostí a skúseností slovenských expertov a expertiek pri riešení výziev, ktoré sa týkajú nás všetkých. Pôsobíme na Slovensku, v Severnom Macedónsku a v Keni. Zároveň na Slovensko prinášame expertízu z top inštitúcií zo zahraničia, ktorá posilňuje našu schopnosť inovatívne riešiť spoločenské výzvy
a prispieva k vysokému štandardu a efektivite našej práce.
V srdci nášho prístupu je výskum a prepájanie najnovších poznatkov z oblasti psychológie, vzdelávania, neurovedy a spoločenských inovácií.
Holistický prístup
Náš program využíva know-how skúsených slovenských
i zahraničných expertiek a expertov, čerpá z blízkych partnerstiev
s poprednými domácimi i svetovými organizáciami.
Dôležité partnerstvá spolupráca
s expertmi
a expertkami
Pri našej práci využívame poznatky získané štúdiom
a výskumnou činnosťou vo Veľkej Británii a Dánsku.
Odbornosť
Roky skúseností
v oblasti budovania lepšej spoločnosti, riešenia celospoločenských problémov
a globálnych výziev pretavujeme do zmysluplného programu.
Dlhoročné skúsenosti
Náš odborný tím pokrýva širokú oblasť tém, akými sú napríklad: societal challenges, leadership, women's empowerment, diversity, equity and inclusion, lifelong learning, innovation
and entrepreneurship.
Pestrosť tém
Náš holistický prístup je založený na aktuálnych dátach s cieľom podporiť mladé ženy v kľúčových momentoch ich života. Objavovať, rozvíjať a podporovať ich potenciál, aby sa stali pozitívnou hybnou silou v spoločnosti a inšpirovali svojím príbehom k podobnému konaniu aj ostatných.
Jedinečný tím, unikátna expertíza
Náš tím má kapacity, ktoré spoločne vytvárajú synergiu pri poskytovaní odborného a kvalitného vzdelávania. Vďaka dátam dnes vieme, že jednoduché riešenia a čisto motivačné prístupy nie sú pre formovanie generácie sebavedomých žien dostatočné. Naše programy sú preto založené na holistickom prístupe a kombinácii najnovších výskumov z oblasti neurovedy, psychológie a vzdelávania. Všetky naše postupy sú vždy založené na exaktných zisteniach, vede a overiteľných zdrojoch v súlade s našimi hodnotami – profesionalitou a integritou.
Ivana Uličná
zakladateľka
Od strednej školy inklinovala k témam rodovej rovnosti a rozvojovej spolupráce, ktorým sa začala profesionálne venovať po ukončení štúdia v odbore medzinárodné vzťahy a kriminológia na univerzite vo Veľkej Británii. Bohaté skúsenosti získala vedením projektov na Slovensku, v Keni, v Moldavsku a na západnom Balkáne. Venovala sa v nich najmä posilňovaniu postavenia žien, rozvoju podnikateľských zručností mladých ľudí a aktívnemu občianstvu. Založila a vedie organizáciu Hekima, kde sa zameriava najmä na témy posilňovania postavenia žien prostredníctvom vzdelávania, inovácií a podnikania na Slovensku aj v zahraničí. Pôsobí aj v Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku ako senior expertka na témy rodovej rovnosti v diplomacii.
Ako zakladateľka Boundless je zodpovedná za strategický manažment a dizajn programu. Jej kompetencie zahŕňajú aj meranie dopadu a výskum – aby program držal krok s trendmi a osvedčenými postupmi a aby vedel garantovať čo najvyššiu kvalitu vzdelávania. Neustále vyhľadáva spätnú väzbu, aby dokázala zabezpečiť, že programy reflektujú skutočné potreby mladých žien a efektívne prispievajú k napĺňaniu cieľov organizácie. V tíme sa snaží podporovať kultúru inovatívnosti a kreativitu, čo umožňuje neustále zlepšovať a rozvíjať prístup organizácie. Svoje dlhoročné pôsobenie v zahraničí zúročuje prepájaním globálnych expertiek a expertov a prinášaním ich expertízy na Slovensko.
Dôležitosť programu vidí najmä v jeho schopnosti akcelerovať rozvoj mladých líderiek s dobre nastaveným morálnym kompasom, ktoré sa stanú pozitívnou hybnou silou v spoločnosti, akoukoľvek životnou
či kariérnou cestou sa vyberú.
Miroslava Lišková
projektová koordinátorka
Vyštudovala odbory Innovation and Entrepreneurship a Leadership and Organisation na univerzitách v Dánsku a Švédsku. Získala nielen vedomosti z oblasti podnikania, sociológie a pedagogiky, ale skúmala aj nástroje na riešenie súčasných spoločenských výziev, akými sú globalizácia, zmena klímy, inklúzia a diverzita a líderstvo. Päť rokov pôsobila v startupe, kde mala na starosti rast, kreatívne procesy a organizačný rozvoj.
Je absolventkou prvej Boundless Academy, ktorá ju oslovila práve preto, že sa zameriavala na osobnostný rozvoj a posilňovanie líderských zručností, teda tém, o ktoré sa prirodzene zaujíma, a v ktorých sa celoživotne vzdeláva. Na Slovensko sa rozhodla vrátiť kvôli potrebe prispieť k dosahovaniu pozitívnych zmien v krajine.
K finálnemu rozhodnutiu prispela práve ponuka práce v organizácii Hekima. Venuje sa najmä projektom zameraným na transformáciu podnikateľského vzdelávania na stredných školách na Slovensku či inkubáciu startupov vedených ženami v Severnom Macedónsku. V rámci programu Boundless má na starosti online komunitu a inovácie.
Program Boundless považuje za kľúčový v jeho potenciáli naučiť nielen mladé ženy, ale i celú spoločnosť, zasadzovať sa za rovné príležitosti pre všetkých.
Martina Hrivňáková
projektová koordinátorka
Vyštudovala Innovation and Entrepreneurship v Dánsku a Ethical Leadership na univerzite v Prahe. Neskôr sa tri roky venovala práci s mládežou v Južnej Afrike, kde sa začala venovať organizácii programov na podporu sebavedomia, odvahy a budovania povedomia o kľúčových témach života miestnych mladých ľudí. Okrem prednášok venovaných osvete sa stala mentorkou mladých žien. Aktívne sa podieľala na organizácii podujatí TEDx.
Domov ju pritiahla túžba podporovať pozitívne zmeny aj na Slovensku. V rámci konzultácií k svojej diplomovej práci sa prepojila so zakladateľkou organizácie Hekima, Ivkou Uličnou, s ktorou ju spojila láska k Afrike a práci s mladými ľuďmi
i porozumenie v témach zlepšenia postavenia žien. V súčasnosti svoju kreativitu a organizačné zručnosti využíva ako projektová koordinátorka a grafická dizajnérka. Má na starosti aktivity programu v Košiciach a Prešove, kde vedie Boundless Clubs na stredných školách.
Zmysel programu Boundless vidí najmä v pomoci s rozvíjaním potenciálu dievčat a mladých žien vo veku, keď sa najviac učia, ale sú i najviac ovplyvniteľné a hľadajú si vzory. Verí, že vďaka Boundless dokáže pozitívne ovplyvniť obraz, ktorý si samy o sebe tvoria už v stredoškolskom veku. Chápe, že systematická práca s mladými ženami z dlhodobého hľadiska dáva veľký zmysel nielen pre ne, ale i pre celú spoločnosť, v ktorej žijú.